poniedziałek, 27 stycznia 2014

"Karaluchy" Jo Nesbo (6/2014)

Cykl: Harry Hole; tom 2

Wysłuchane.

Mój pierwszy audiobook i to nie taki zwyczajny - to cudowne słuchowisko - superprodukcja! Jestem oczarowana tym, jak zostało to przedstawione. To prawdziwy teatr dla wyobraźni. Sama historia, hmmm, przeciętna, bywają lepsze u Nesbo. Poprzednią książkę Nesbo przeczytałam miesiąc wcześniej i chyba była to za krótka przerwa, żebym teraz "odpowiednio" się tym zachwyciła. Zła nie była, ale... coś mi tu jednak nie do końca grało... Niemniej wszystko zostaje tej książce wybaczone dzięki cudownemu słuchowisku. Naprawdę można się tym zachwycić - dobrą "grą" aktorów, szumem Bangkoku, odgłosami kroków. Wszystko było tak realistyczne, że śmiem twierdzić, że taki audiobook daje o wiele więcej niż dałby film.

Przez to, że to mój pierwszy audiobook, to mają one teraz wysoko postawioną poprzeczkę :)

A o czym jest książka?

W Bangkoku zostaje zamordowany norweski dyplomata, a jego ciało, wraz z 'niewygodnymi' zdjęciami, znajduje zamówiona do pokoju prostytutka. Żeby uniknąć skandalu, sprawę należy nie tyle rozwiązać, co zamieść po dywan. Idealnym kandydatem do tego zadania wydaje się być nie kto inny jak zapijaczony norweski policjant, Harry Hole (Harrego nie polubiłam. Bywa, nie każdy musi). Jednego szefowie Harrego nie wzięli pod uwagę - tego mianowicie, że dla Harrego Hole nie ma zagadki, której on nie potrafiłby rozwiązać.

Sam audiobook - jak wspomniałam, fantastyczny! W rolach głównych zagrali m.in.: Borys Szyc (poza wzrostem, który zupełnie różni go od Harrego, Szyc do roli wiecznie mającego kaca pijaczka dobrany jest idealnie!), Izabela Kuna, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka, Bogusław Linda, Łukasz Simlat, Mariusz Bonaszewski, Robert Więckiewicz. Do tego wspaniałe odgłosy Bangkoku - prawdziwe, niesamowicie oddziałujące na wyobraźnię.

Przeczytane: 27.01.2014
Moja ocena: 6/10 (z czego co najmniej jedna gwiazdka dodana za rewelacyjną wersję audio)

3 komentarze: